2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Emlakçıların satışta yapamadıkları

 1. #1

  Emlakçıların satışta yapamadıkları

  Emlakçıların Satışta Yapamadıkları

  Ülkemizde emlakçıların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de herhangi bir vekaletname olmadan insanlardan kaparo almak oluyor. Bu hata elbette bilinçli olarak yapılıyor ve ev sahiplerinin haberi olmadan birçok emlakçı bu parayı hibe ederek kendine ayırıyor. Eğer ki bir emlak konusunda anlaşmaya varmışsanız sizler de haklarınızdan haberdar olun ve kaparo konusunda gerekli belgeyi ya da imzayı görmek istediğinizi söyleyin! Emlakçı elinde hiçbir belge olmadan, ev sahibinin izni dışında kafasına göre kaparo alamaz! Yasal olarak suç mudur konusuna gelince değildir ancak gerekli şikayeti ilgili kurumlara yaptığınız takdirde süreç işleyecektir fakat oldukça zahmetli bir süreç olduğunu da belirtmek gerekiyor.

  Birçok ev sahibi kaparo konusunda ısrarcı davranmıyor ancak emlakçılar bunun için özel belge imzalatarak daha fazla para alabilmek, amiyane tabirle para koparabilmek için elinden geleni yapıyorlar. Daha çok öğrenci ve bekarlar için bu durum geçerli diyebiliriz ve birçok emlakçı da ev sahibinin izni olmadan bu parayı alabiliyor. Vergi levhası olmayan ve sizden kaparo talebinde bulunan emlakçıları şikayet edebilir ve hak talebinde bulunabilirsiniz, zaten bu konuda onu uyardığınız takdirde kaporadan kısa sürede vazgeçecektir.

  Haklarınızı bilmeniz gerekiyor ve bu haklarınız doğrultusunda kaparo ödemek zorunda kalmıyorsunuz ancak şunu unutmayın eğer ki ev sahibi emlakçıya böyle bir konuda emir verdiyse emlakçının kaparo alma hakkı doğar! Emlakçının tek görevi sizin ve ev sahibinin arasında iletişimi kurmaktır ve bu iletişimi en iyi şekilde sağlayarak gerekli pazarlığı yapmaktır. Bunun dışında yer gösterme parası, ya da kaparo gibi ek para alımları yasalar çerçevesinde değerlendirilmiyor ve biraz olsun diş göstermeye başladığınızda zaten emlakçının da kaporadan ya da yer gösterme parasından vazgeçtiğini görüyorsunuz.

 2. #2
  Junior Member Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2019
  Yer
  bayrampaşa / istanbul
  Mesajlar
  2

  Cevap: Emlakçıların satışta yapamadıkları

  güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş akistanbulemlak.com

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •