Arsa Paylı Ev alınır mı?

Arsa paylı ev almak bazı soruları da beraberinde getirmektedir. Burada bilinmesi gereken Arsa paylı evlerin tapuya nasıl yansıdığıdır. Örneğin 3000 parsellik bir arsa üzerinde kurulan bir binada bir daireye sahipsiniz. Toplam 20 bağımsız bölümden oluşan binada sizin tapunuz bu parsel alanı ve bağımsız bölümlere göre sizin oturduğunuz gayrimenkulün kullanabileceği arsa payını yazan tapu elinizde olacaktır.

Dolayısıyla arsa paylı evlerde ortak mülkiyet hakları ve kat mülkiyet hakları söz konusu olmaktadır. Bu durumda kat mülkiyet hakkı yerine arsa paylı ev tapusuna sahip olacağınızdan, kat mülkiyet hakkını ispatlamanız biraz zor olacaktır. Yani bu evin kat mülkiyet hakkını gösterebilecek bir belgenizin veya en önemlisi tapunuzun olması gerekmektedir. Bu yüzden Arsa paylı ev alırken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Arsa paylı ev sahibi olduktan sonra, kat mülkiyeti hakkını da belgeleyebilmek için gerekli başvurular yapılıp izinler alındıktan sonra bu sorun çözülebilecektir. Fakat tapuyu değiştirirken veya evi satarken, miras bırakırken tapu da bazı sorunların çıkabileceğini söylemek mümkün.