Konut Alırken Mutlaka Projeyi Kontrol Edin

Konut alırken projeyi kontrol etmenin yanı sıra, ister 2.el konut isterse de sıfır konut alırken de projeye dikkat etmek gerekmektedir. Proje de konutun ve alanın krokisi, bulunduğu konum, konut içerisindeki odaların konumu ve bu odaların metrekareleri ve evin toplam metrekaresi gösterilmektedir.

Proje halinde olan bir konut için başvurduğunuzda, size maketten ve proje üzerinden, yukarıdaki anlattığımız durumları göstereceklerdir. Proje de evin konumu durumu gibi konulardan çok, alacağınız konutun proje üzerinde net metrekaresi hesaplanmış, yoksa brüt metrekaresi mi hesaplanmış buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Örneğin proje üzerinde brüt metrekare üzerinden 100 metrekarelik bir konut olduğu gözüküyor, her şey tamamlandı ve siz konutun son halini görmek istediniz. Burada konutun net metrekaresinin küçük olduğunu rahatlıkla fark edeceksiniz. Burada bilinmesi gereken, brüt metrekare ile hesaplanan bir konut, sizin konut içerisinde kullanacağınız ölçüyü göstermemektedir. Proje de 100 metrekare olarak gözüken bir dairenin kullanılabilir ve süpürülebilir alanları yani, net metrekaresi en az 15 20 metre kare düşecek ve konutun net metrekaresi 80-85 m2 olacaktır. Bu yüzden bir konut satın alırken proje üzerinde metrekarenin ne olarak yazıldığını bilmek ve ona göre karar vermek gerekmektedir.

Çoğu inşaat firması proje üzerinde kullanılabilir ve süpürülebilir alanı değil de binanın boşlukları, bodrumu otoparkı gibi alanları da ölçerek brüt metrekare hesabı olarak konutların boyutlarını yansıtmaktadır. Konut alacakların bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir.