Emlak Alırken Tapu Üzerinde Cinsinin Ne Olduğuna Mutlaka Bakın

Bir ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri ise emlak cinsinin ne olduğudur. Yani siz bir ev almaya karar verdiğinizde evi gezebilir ve o evi almakta karar kılabilirsiniz. Fakat iş tapu kısmına geldiğinde işler değişebilir. Çünkü size gösterilen ev tapu üzerinde yani kanunen ev olarak gözükmeyebilir. Tapu üzerinde emlak cinsi eğer daire olarak yazılmamış, arsa olarak yazılmış ise alacağınız ev kaçak bir yapıdan ibarettir. Bu durumda ise evi almanız risk altına girmeniz demektir.

Çünkü kaçak yapılar bilindiği gibi yıkılma kararları ile yıkılabilmektedir. Bu ise sizin ev için ödemiş olduğunuz paranın çöpe gitmesi demektir. Bu yüzden de bir taşınmaz almaya karar verdiğinizde tapu üzerinde yazılı olan emlak cinsine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bir ev almaya karar verdiğinizde sadece tapuda yazılı olan bilgilere değil, tapu sicil müdürlüğünde kayıtlı bilgilere bakmanızda yarar vardır. Çünkü ev tapu üzerinde daire olarak geçebilir fakat evin üzerinde ipotek, haciz gibi durumlar varsa evi aldığınızda mağdur olabilirsiniz.

Bir ev alırken dikkat etmeniz gereken hususları yukarıda sizlere anlatmaya çalışkım. Ev almadan önce mutlaka ev sahibi ya da inşaat şirketi ile görüşürken tapuyu görmeli ve bunun üzerindeki yazılı olanlara iyice bakmalısınız. Özellikle tapu üzerinde yazılı olan cins çok önemlidir. Bu cins ya işyeri ya da mesken olarak geçmektedir. İşyeri geçen konutlar genellikle daha fazla para etmekte ve size daha çok yatırım şansı vermektedir. Mesken olarak geçen evler de güzel yatırımdır. Ancak bu evlerde aranması gereken özellikler vardır ve bunlar sizin evinizi değerlendirecek olan etkenlerdir.